Digitalno nasilje kao prioritetna tema omladinskog aktivističkog delovanja

Feministička društvena transformacija: Digitalno nasilje kao prioritetna tema omladinskog aktivističkog delovanja - Klub “Sa devojkama i za devojke” iz Novog Sada

Članice Kluba donose bogato volontersko i feminističko iskustvo iz lokalnih organizacija poput OPENS-a i Sloboda nema cenu, dok njihova feministička znanja proizlaze iz praćenja kampanja i inicijativa feminističkih organizacija iz Srbije i Bosne i Hercegovine, koje vešto inkorporiraju u svoj privatni i aktivistički život.

Fokus kluba usmeren je ka ključnim temama društva, pa teme rodno zasnovanog nasilja, trgovine ljudima i reproduktivno zdravlje žena vide su kao prioriteti za buduće delovanje. Devojke takođe poklanjaju pažnju zaštiti podataka o ličnosti, digitalnim pravima i digitalnom nasilju, stavljajući svoje interesovanje u oblasti koje se direktno tiču života i iskustava žena i devojčica, a posebno u sferama kada sistemski odgovori na ove probleme nisu adekvatni.

 “Mnoge od nas su pretprele različite oblike digitalnog nasilja, a nismo naišle na podršku i pomoć koja bi omogućila adekvatno reagovanja. Upravo zato smatram da se tema digitalnog nasilja, pogotovu danas u 21. veku, nameće kao prioritetna za nas kao devojke ali i za društvo u celini.” objasnila je predstavnica kluba Sara Mrđen tokom formalnog otvaranja nacionalnog kluba “Sa devojkama i za devojke”.

Kroz udružene napore i predanost, klub "Sa devojkama i za devojke" Novi Sad postavlja temelje za pozitivne promene u društvu i osnažuje ženske glasove u borbi za slobodu i ravnopravnost. Pored podrške koju crpe iz postojećih omladinskih organizacija podršku za dalje napore u ovoj borbi potražile su i od institucije Pokrajinskog zaštitnika građana, ali i gradskog učeničkog parlamenta.

Klub "Sa devojkama i za devojke" iz Novog Sada postao je centar inspiracije i nove feminističke energije. Sa 20 članica koje su prošle kroz obuke u okviru projekta, klub predstavlja spoj entuzijazma, znanja, volonterskog iskustva, ali pre svega želje za sistematskim i dubinskim promenama.

Ova vest nastala je u okviru projekta "Inicijativa mladih feminističkih zagovaračica u Srbiji" koji Udruženje građana "Atina" sprovodi uz podršku Ambasade Savezne Republike Nemačke u Beogradu, u saradnji sa organizacijom Schüler Helfen Leben (SHL).