Istraživanje "Ispred ekrana" - svaka druga devojka preživela nasilje u digitalnom prostoru

Istraživanje "Ispred ekrana" - svaka druga devojka preživela nasilje u digitalnom prostoru

21.06.2022. u 13:44h

Izvor: Subotica.com

Više od 50 odsto devojaka preživelo je neki vid digitalnog nasilja, pokazuju rezultati istraživanja o rodno zasnivanovm nasilju u digitalnom prostoru koje je sprovelo Udruženje građana "Atina", a u kom su učestvovale srednjoškolke iz Subotice, Niša i Beograda.

Istraživanje "Ispred ekrana" - svaka druga devojka preživela nasilje u digitalnom prostoru

U istraživanju, koje je sprovedeno u prvoj polivni godine, učestvovalo je više od 600 učenica srednjih škola, a među ispitanicama su i naše sugrađanke. Rezultati istraživanja govore da čak 78 odsto devojaka smatra da u digitalnom prostoru nisu jednako bezbedne kao i mladići.

- Ispitanice su saglasne u oceni da su žene i devojke više izložene digitalnom nasilju nego muškarci i mladići, a kao najčešći razlog ispitanice navode da su devojke i inače češće izložene osudi ukoliko njihovo ponašanje odstupa od nekog uvreženog ili očekivanog obrasca - navodi Zorana Parezanović iz UG "Atina" - Oko 80 odsto devojaka je navelo da bi situacije nasilja u digitalnom svetu najpre prijavile bliskim osobama, a svega 10 odsto njih bi se odlučilo da ovaj vid nasilja prijavi nadležnim organima.

Ispitanice su ukazale na to da nedostaju kampanje koje bi se na jasan i funkcionalan način bavile ovom problematikom, te su u okviru istraživanja date preporuke koje imaju za cilj podizanje svesti kod građana o značaju prepoznavanja i adekvatnog reagovanja prilikom digitalnog nasilja.

- Deo tih preporuka odnosi se na tužilaštvo i policiju. Dali smo preporuke o tome koje mere bi se mogle preduzeti kako bi ovi oblici nasilja bili adekvatno sankcionisani. Takođe, dali smo i konkretne preporuke o organizovanju kampanja koje bi se bavile ovim problemom - zaključuju iz UG "Atina".

Rezultati istraživanja "Ispred ekrana" predstavljeni su učenicama subotičkih srednjih škola, a iz Kancelarije za mlade poručuju da se devojkama mora pružiti šansa da govore o ovim problemima.

- Moramo devojkama dati otvoren prostor gde će se čuti njihov glas. Taj glas mora da dopre do svih nas koji se bavimo mladima, dakle do omladinskih organizacija, ali i do lolakne samouprave i svih obrazovnih ustanova - poručuje Njegoš Đukanović, koordinator Kancelarije za mlade.

Tekst i slike u originalu nalaze se na linku: https://www.subotica.com/fotografije/kancelarija-za-mlade-predstavljanje...

Projekat Sa devojkama i za devojke – Podrška lokalnim kancelarijama za mlade u podizanju svesti o rodnoj ravnopravnosti, deo je zajedničkog projekta „Integrisani odgovor na nasilje nad ženama i devojčicama III“ koji sprovode UNICEF, UN Women, UNFPA i UNDP u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, na čelu sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, uz podršku Vlade Švedske.