Mladi Zapadnog Balkana ujedinjeni kroz igru i poštovanje

Mladi Zapadnog Balkana ujedinjeni kroz igru i poštovanje

Foto: iZi - Igrajmo Zajedno Inicijativa 

U srcu Sarajeva, od 4. do 6. jula 2025. godine, održan je 3x3 Streetball kamp – regionalni sportski događaj koji je okupio više od 80 mladih uzrasta od 13 do 16 godina iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Na sportskim terenima, ali i van njih, stvorena je atmosfera prijateljstva, poverenja i međusobnog poštovanja, u kojoj je sport postao mnogo više od igre – postao je sredstvo povezivanja.

Kamp je deo šire inicijative „Sport Zajedno – Promocija socijalne inkluzije i pomirenja kroz sport u zajednici“, koju podržavaju Evropska unija i program Erasmus+, a organizovan je s ciljem da promoviše inkluziju, jednakost i pomirenje među mladima Zapadnog Balkana.

Organizacija Atina je, u saradnji sa Košarkaškim klubom Panteri iz Vranja, bila deo ovog događaja. Osmočlani tim koji je predstavljao Atinu – četiri devojčice i četiri dečaka – ušao je na teren sa istim ciljem kao i svi ostali: da igraju, uče i grade zajedništvo.

Na terenu bez podela: snaga zajedništva i ravnopravnosti

Za razliku od tipičnih sportskih takmičenja, ovaj kamp je imao netakmičarski karakter, čime je stavljen akcenat na timski duh, solidarnost i jednakost. Mešoviti sastavi timova pružili su priliku da se govori o rodnoj ravnopravnosti i ulozi devojčica i dečaka u društvu – ne kao takmičara, već kao jednakih partnera. Na terenu su svi bili ravnopravni, šaljući snažnu poruku: jedino zajedno možemo graditi društvo u kojem svako ima svoje mesto.

Pored sportskih aktivnosti, mladi su imali priliku da učestvuju u edukativnim radionicama, kao i da kroz organizovane šetnje upoznaju bogatu istoriju i kulturu Sarajeva. U neformalnim druženjima, delili su priče, iskustva, smeh i snove – gradeći temelje za novu generaciju otvorenu za dijalog i razumevanje.

Za Atinu, ovo je bio još jedan korak u misiji korišćenja sporta kao sredstva za jačanje nenasilja, međusobnog poštovanja i regionalne saradnje, posebno u radu sa mladima i lokalnim zajednicama. Jer tamo gde mladi zajedno treniraju, slušaju jedni druge i uče jedni od drugih – rađa se nada za pravednije i inkluzivnije društvo.