Lokalna snaga protiv trgovine ljudima

Lokalna snaga protiv trgovine ljudima: Atina na obukama u Kragujevcu i Novom Sadu

Na fotografiji koleginice Zuhra Hodžić iz Udruženja Atina i Jelena Živojinović iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima

U cilju jačanja kapaciteta lokalnih timova i unapređenja međusektorske saradnje u borbi protiv trgovine ljudima, u Kragujevcu i Novom Sadu organizovane su dvodnevne obuke, koje su okupile predstavnike relevantnih institucija i organizacija iz Srbije i regiona Zapadnog Balkana.

Udruženje građana Atina, kao organizacija sa više od dve decenije iskustva u borbi protiv trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja, predstavljala je licencirana stručna radnica Zuhra Hodžić. U svom izlaganju, Hodžić je istakla važnost pristupa koji u centar stavlja preživele – sa fokusom na ljudska prava, individualne potrebe i personalizovane usluge podrške. Takođe je naglasila da je uključenje organizacija civilnog društva u procese donošenja odluka ključno za održive i efikasne odgovore na ovu kompleksnu društvenu pojavu.

Zuhra Hodžić, Udruženje Atina

Obuke su otvorene u svečanom tonu, a u Kragujevcu su o značaju borbe protiv trgovine ljudima govorili Nenad Simić iz Kancelarije za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima, Srđan Barac, posebni savetnik ministra za rad, Jovan Knežević iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, kao i Gordana Damjanović, pomoćnica gradonačelnika i koordinatorka Lokalnog tima.

U Novom Sadu, prisutnima su se obratili Đorđe Dabić iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Dragan Popović iz Ministarstva unutrašnjih poslova i Nenad Drašković iz Gradske uprave za socijalnu i dečiju zaštitu.

Govornici su istakli da su lokalni timovi prvi na liniji odgovora na trgovinu ljudima i da je njihovo jačanje – kako institucionalno, tako i kroz zakonodavne reforme – od suštinskog značaja. Umrežavanje svih aktera, uključujući državne institucije, lokalne samouprave i organizacije civilnog društva, prepoznato je kao ključ za sveobuhvatan pristup prevenciji, zaštiti i reintegraciji žrtava.

Lokalni timovi za prevenciju i borbu protiv trgovine ljudima Novog Sada i Sremske Mitrovice

Tokom obuka predstavljene su i dve značajne publikacije koje je razvila Atina: „Osam priča“, koja kroz lična svedočenja i stručne uvide osvetljava kompleksnost trgovine ljudima, i „Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima, koja nudi analitički okvir i konkretne preporuke za jačanje lokalnih kapaciteta, posebno u oblasti zaštite i prevencije.

Ove aktivnosti predstavljaju važan korak ka izgradnji otpornijih lokalnih zajednica, sistemskim i održivim rešenjima za podršku žrtvama, i jačanju međusektorske saradnje u regionu. Atina ostaje posvećena tome da svojim znanjem, iskustvom i zalaganjem doprinosi stvaranju sistema koji prepoznaje, štiti i osnažuje preživele trgovine ljudima.